Değerli Üyelerimiz,

2018 Yılında Balıkesir Ticaret Borsası olarak sizlere, üreticilerimize, ilimize daha iyi hizmet vermek ve ülkemize tarım ve hayvancılık alanında katma değer yaratmak amacıyla birçok çalışma gerçekleştirdik. Balıkesir’in, Tarım ve Hayvancılığın marka şehri olmasında ve “Türkiye’yi Doyuran İl” unvanına sahip olmasında emeği geçen, üyelerimiz ve üreticilerimiz için her geçen gün hizmet kalitemizi artırarak yola devam edeceğiz.

3 yıl boyunca büyük bir titizlikle çalışarak, zor bir sürecin ardından Türkiye’de ilk defa taze ete “Balıkesir Kuzu Eti Coğrafi” İşareti aldık. Alınan bu coğrafi işaretle hem üreticilerimiz daha fazla kazanç elde edecek hem de tüketici gerçek Balıkesir kuzusu etine sağlıklı bir şekilde ulaşacak. Balıkesir kuzusu, ruhsatlı kesimhanelerde kontrol edilerek kesilecek, dört veteriner hekim denetiminden geçen Balıkesir Kuzu Eti, barkot ile etiketlenecek ve borsamızca yetkilendirilerek siteme dahil edilen ve 'Balıkesir kuzu eti' ve mamulü satmaya hak kazanan market, süper market, kasap, restoran zincirinde kontrollü olarak tüketiciye ulaşacaktır. Ben bu sayede gerçek 'Balıkesir Kuzu Eti'nin, tüketiciye güvenle ulaşacağını, coğrafi işaret kullanım belgesi olan, üretici, kesimhane, market, kasap ve restoran kazançlarının artacağını düşünüyorum. Bu alanda çalışmalarımız devam edecek. Balıkesir Kuzu Eti Coğrafi İşareti sadece Borsamızın değil tüm Balıkesir’in Coğrafi işareti olduğunu belirtmek istiyorum. Tüm üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

2018 yılında TOBB öncülüğünde, Oda, Borsa ve Bankaların kaynaklarıyla gerçekleştirilen KOBİ Destek (Nefes) Kredisi kampanyası kapsamında üyelerimizin yararlanması için finansman ayırarak başvuran ve şartları yerine getiren tüm üyelerimize kaynak sağladık.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından düzenlenen Reel Sektör ile Mali Sektör Arasındaki Diyaloğun Güçlendirilmesi" konulu toplantıya katılarak üyelerimizin Nefes Kredisi kullanımında yaşadıkları sorunları dile getirirken hazırladığımız raporu yetkililere aktardık.

Balıkesir Ticaret Odası ve Sanayi Odası ile birlikte birçok çalışmaya imza attık. İmar Barışı, SGK Barışı ve Vergi Barışı konularında bilgilendirme seminerleri düzenleyerek üyelerimizin bu konulardaki sorularına yanıt bulunması için çalıştık.

Ekonomist Gazeteci Ali Ağaoğlu’nun sunumuyla "Dünyada ve Türkiye'deki Ekonomik Gelişmeler" konferansı Avlu Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

KGF Balıkesir Şube Müdürü Kubilay Özbay Balıkesir Sanayi Odası Toplantı Salonunda Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Borsamızın üyelerinin sorularını yanıtlayarak KGF hakkında detaylı bilgiler verdi.

Valimiz Sn. Ersin Yazıcı başta olmak üzere, İl Protokolü, kuruluşlarımızın Meclis Üyeleri ve Basın Mensuplarının katılımıyla Balıkesir Sinerji Toplantısını gerçekleştirdik. Balıkesir Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Balıkesir Ticaret Borsası olarak üyelerimiz ve üreticilerimiz için yaptığımız çalışmalar, Valimiz Sn. Ersin Yazıcı’ya ve ilgili kuruluşların temsilcilerine aktarıldı. Üyelerimizin ve üreticilerimizin sorunlarını ve çözüm önerilerimizi sunduk.

Balıkesir Ticaret Odası ve Balıkesir Sanayi Odası’na bu çalışmalarda gösterdikleri katkı ve destek için teşekkür ediyorum.

2018 yılında bazı Sosyal Sorumluluk Projelerini gerçekleştirerek ilimize ve ülkemize katkı sağlamaya çalıştık. 1 Kasım 2018 Perşembe günü Balıkesir Ticaret Borsası olarak ilimizde faaliyet gösteren Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin faydalanması için 3 Adet Eğitim Robotunu gerçekleştirdiğimiz ziyaret ile okul yönetimine teslim ettik. Bu gençlerimizin Dünya Robot Yarışmasında Finale kalarak ilimizi ve ülkemizi temsil edecek olması göğsümüzü kabarttı.

Her yıl olduğu gibi üyelerimizin yanında sigortalı çalışanların, lisans, yüksek lisans, doktora yapan ve başarı gösteren çocuklarına 2018 yılında da karşılıksız olarak burs verdik. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin her sene katkılarıyla gerçekleştirilen öğrenci giyim yardımı organizasyonumuz General Kemal Balıkesir Ortaokulu Salonu’nda İl Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcilerinin de katılımlarıyla gerçekleştirildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin, Borsamıza ayırdığı kaynağa ilave kaynak sağlayarak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için çalışmamızı gerçekleştirdik.

Yine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin katkılarıyla Balıkesir Merkezde ikamet eden 1000 hemşehrimize erzak paketi yardımımızı gerçekleştirdik. Mahalle Muhtarlarının tespit ettiği ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza, Borsa personelimizin bizzat katıldığı program çerçevesinde erzak paketlerimizi dağıttık.

2019 yılında da üyelerimize, üreticilerimize, ilimize ve ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz. Daha üretken ve daha bereketli bir 2019 yılı temennisiyle ürününüzün ve rekoltenizin bol olmasını diliyorum.


Faruk KULA         

Yönetim Kurulu Başkanı