- LABORATUVARIMIZDA YAPILAN ANALİZLER - CİHAZ LİSTESİ - ANALİZ ÜCRETLERİ


CİHAZ LİSTESİ VE ADETLERİ


 

GLUTEN YIKAMA CİHAZI:
Un ve öğütülmüş buğdayda gluten miktarının belirlenmesinde kullanılır.10 dakikada iki ayrı numunenin analizini gerçekleştirir.
Gluten yıkama cihazı genel gluten yıkama prosedürüne uygun ve tam otomatik çalışmaktadır. Sağ ve sol olmak üzere iki adet yıkama başlığına sahip olan cihazda aynı anda iki farklı örneği yıkama özelliğinede sahiptir. Cihaz genel gluten yıkama prosedüründe 20 saniye yoğurma ve 280 saniye yıkama işlemi yapıp toplam 5 dakikada sonunda örneğin sonucunu vermekte ve kullanıcıyı sinyal sesi ile uyarmaktadır.
 
1
GLUTEN SANTRİFÜJ CİHAZI:
Un ve öğütülmüş buğdayda gluten kalitesinin (index) belirlenmesinde kullanılır. Index değeri sayesinde buğdayın zayıf, orta ve kuvvetli olarak sınıflandırılmasını sağlar. Gluten yıkama cihazından elde edilen Gluten 30 sn içerisinde Gluten santrifüj cihazına yerleştirilmelidir. Cihaz 1 dk süreyle 6000 d/dk yaparak gluten bağlarına göre ayrışımı sağlar. Buğday kırmasında hem yaş öz miktarının hemde gluten indeks değerinin belirlenmesi unda olduğu gibi yaklaşık 7 - 8 dakika sürmektedir.        
1
LABORATUVAR TİPİ UN DEĞİRMENİ                                     
Buğday kalitesini saptamada kullanılan fiziksel ölçülerin yapılışı basit ve bir dereceye kadar buğdayın öğütme ve unun ekmeklik yeteneğini belirlemede yardımcıdır. Buğdayların öğütme yeteneği özel laboratuvar değirmenlerinde doğrudan belirlenebilmektedir.
1
SEDİMANTASYON CİHAZI:
Buğdayların gluten kalitesi hakkında bilgi veren önemli bir yöntemdir. Sedimentasyon değeri öğütme tekniğine göre değişir. Gecikmeli sedimantasyon testi süne zararı görmüş buğday veya bunlardan elde edilen unların belirlenmesinde uygulanan bir yöntemdir.
1
HEKTOLİTRE CİHAZI:
Buğdayda hektolitre ağırlığı ölçümü, hammadde alımında ve un randımanının hesaplanmasında, tüm dünyada kallanılan bir yöntemdir. Buğdayın yanısıra mısır, yulaf, çeltik, pirinç, mercimek…. vb. hububatlarda hektolitre ölçümü için kullanılır.1 lt. hacmindeki hububatın ağırlığını ölçebilen 5000g. kapasiteli, 1 g hassasiyetli elektronik dijital göstergeli laboratuvar terazisi. Silindir şeklinde 1 lt. lik ölçüm kabı. Numune düzeltme aparatı.
1
RUTUBET CİHAZI:
HE 50 RUTUBET CİHAZI
Ölçme Yöntemi:
Örnek alma kabıyla alınan örnek hücrenin içine dökülür. Anahtar yardımıyla hücrenin üst kısmı yerine vidalanır. Hücre, yerine yerleştirilerek rutubet miktarı tespit edilmek istenen ürün seçme anahtarlarından seçilir. Ölçüm düğmesine basıldığında ekranda seçilen ürün belirir.
HE-50 ölçümü birkaç saniye içinde tamamlar ve sıcaklık düzeltmesini otomatik olarak yaparak ekrandan sonucu gösterir. HE-50 kesin sonuç verdiğinden herhangi bir düzeltmeye gerek yoktur.
Ölçüm Hücresi:
Özellikle tarımsal amaçlı kullanımlar için tasarlanmış olan ölçüm hücresi, birçok üründe kullanılabilir. Yeni hücrede ürünün kırılması rutubet ölçümü için en iyi koşulları oluşturur. Bu HE-50’nin yeni hasat edilmiş tahıllarda ve diğer ürünlerdeki ölçümlerinde güvenilir sonuçlar sağlar
 
1
TERAZİ (0,01 g hassasiyette)        
SARTORİUS
 
1
KÜL FIRINI
PROTHERM 
 
1
ANALİTİK TERAZİ
PRECİSA 205A SCS
 
1
AZOT PROTEİN TAYİN CİHAZI:
FOSS TECATOR
Azot-Protein Miktarını Belirler.
Distilasyon sistemi
Otomatik distilasyon sistemi. Numune seyreltme, toplama solusyonu, alkali ekleme, distilasyon, tüp boşaltma fonksiyonlarını tam otomatik yapar.
Yakma sistemi
6 adet 250 ml. Yakma tüpüne aynı anda yakma imkanı.Elektronik sıcaklık kontrolü
 
1
SAF SU CİHAZI:
THERMO SCIENTIFIC BARNSTEAD PACIFIC-T II 
 
1
HIZLI NEM TAYİN CİHAZI                                           
OHAUS MB45
Rutubet tayininde kullanılır.
50 adet kullanıcı metodu girme imkanı, % nem, % kuru madde, kalan kuru madde ağırlığı ölçme miktarı, ürün çeşidine göre kurutma imkanı
 
1
ETÜV:
TERMAL 
Çok amaçlı ısıtma ve kurutma işlemlerinde kullanılır.
1
POLARİMETRE:
CETİ
Hububatlarda bulunan nişasta gibi karbonhidratların polarimetrik yöntemle tayininde kullanılır.
Optikçe aktif numune çözeltilerinin konsantrasyonlarının hesaplanmasında kullanılır.

220 mm’ye kadar olan tüpler ile ölçüm yapılabilir. 
Optik sıfır ayarı döner anahtar ile kullanıcı tarafından yapılır.
1
 
ÖĞÜTÜCÜ
Numuneleri işlem yapacak boyuta parçalar
 
1
SU BANYOSU
GFL 1031/1032
 
1
SELÜLOZ TAYİN CİHAZI
FOSS TECATOR    FİBERTEC M6
Sıcak ayrışım ünitesi
Soğuk ayrışım ünitesi
 
1
ELEKTRİKLİ İKİLİ OCAK