Sayın Üyemiz,

Tarım ve Hayvancılığın marka şehri olan Balıkesir’de, çiftçiye, tüccara ve sanayiciye Balıkesir Ticaret Borsası 2017 yılı süresince birçok hizmet verdi.

İlimizin ve ülkemizin geleceği olan çocuklarımıza ve gençlerimize katkı sağlamaya devam eden Ticaret Borsası her sene üyelerimizin yanında çalışan sigortalı işçilerin, üniversitede öğrenim gören çocukları için verdiği öğrenim bursunu 2016-2017 öğretim yılında 41, 2017-2018 öğretim yılında ise 31 öğrenciye verdi. Bu öğrencileri Borsa binasında ağırlayıp, İş dünyası ve gelecekleri ile ilgili birebir görüşmeler gerçekleştirildi. Ayrıca 2017 Ekim ayında üst kuruluş TOBB ile birlikte 10 ilköğretim okulunda eğitim gören ve maddi durumu iyi olmayan öğrencilere ayakkabı ve mont yardımı yapıldı.

Balıkesir Ticaret Borsası olarak, Ankara merkezli olarak 100 milyon lira sermayeyle anonim şirket statüsünde kurulan, Lisanslı depolarda korunan tarım ürünlerini temsil edecek elektronik ürün senetlerinin işlem göreceği, uluslararası düzeyde faaliyette bulunacak Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın kurucu ortağı oldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Toprak Mahsulleri Ofisi, Borsa İstanbul, Takasbank, Merkezi Kayıt Kuruluşu, Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Halk Bankası ve 33 Borsa’nın katılımıyla kurulan Ürün İhtisas Borsası’nda, sınıf ve kaliteleri yetkili laboratuvarlarca belirlenen ve Bakanlıkça lisans verilmiş modern altyapıya sahip lisanslı depolarda tutulan hububat, baklagiller, yağlı tohumlar, pamuk, fındık, zeytin, zeytinyağı, kuru kayısı, kuru üzüm ve Antep fıstığı gibi ürünlerin, elektronik ürün senetleri vasıtasıyla ticaretleri daha güvenli ve hızlı şekilde yapılmış olacak.

Toprak Analizinin, kaliteli ve yüksek verim için önemini üreticilere bizzat göstererek anlatmak amacıyla, Ayvalık, Burhaniye, Havran ve Güre ilçelerinde 4 zeytinlikte “Zeytinde Farkındalık Projesi”ni başlatan Balıkesir Ticaret Borsası Toprak Laboratuvarı personeli ile beraber projenin yürütüldüğü zeytinliklerin yarısının topraklarını Borsa Laboratuvarında analiz edip sonuçlarına göre gübreleme yapılarak, diğer yarısında ise üreticilerin babadan kalma yöntemlerle üretime devam etmelerini sağlayarak üretim yaptırdı. Gözlem sonucunda Borsa tarafından bakım ve gübrelemesi yapılan bölümlerde, zeytinlerin daha fazla sürgün verdiği sürgün boylarının daha çok uzadığı gözlemlendi.  Ayrıca her sene farklı etkinliklerle geleneksel hale gelen başta Ayvalık olmak üzere bölgeye son derece olumlu katkı sağlayan, 13. Uluslararası Zeytin Hasadı Günleri’ne katkı sağlayan Ticaret Borsası etkinliğin iştirakçisi ve destekçisi oldu. 2014 yılından beri faaliyet gösteren Toprak Analiz Laboratuvarında Kasım ayı sonu itibariyle 392 adet toprak analizini düşük maliyetle yapıldı.

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Erdoğan, TMO Alım ve Muhafaza Dairesi Başkanı Cihan Soyalp, Gönen Ticaret Borsası yönetim kurulu üyeleri ve Pirinç Değirmencileri Derneği üyelerinin katıldığı “2017 Çeltik İstişare Toplantısı”na katılarak bu toplantıda konuyla ilgili görüşlerimizi ifade ettik. Bu toplantıda 30 çeşit çeltik ırkının çok fazla olduğunu, bu sayının azaltılması gerektiğini, her ırka aynı desteklemenin verilmesinin doğru olmadığını, Baldo ve Osmancık cinsinin daha fazla maliyetli olmasından ötürü daha yüksek destekleme alması gerektiğini TMO Genel Müdür Yardımcısına ileterek üreticilerimize destek olunması konusunda yetkililere seslendik.

Ağustos ayında yapılan Akreditasyon denetlemesini başarılı bir şekilde gerçekleştiren kurumumuz, B Sınıfı akredite Borsa oldu. 2014 yılında akreditasyon sürecine başlayan Balıkesir Ticaret Borsası kısa sürede hizmet kalitesini sürekli artırarak üyelerine, üreticilere ve ilimize hizmet etmeye devam ediyor. Ürününüzü ve rekoltenizin bol ve 2018 yılının hepimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Saygılarımla,

Faruk Kula                  

Yönetim Kurulu Başkanı