HAYVANCILIK DESTEKLEMELERİ UYGULAMA TEBLİĞİ

HAYVANCILIK DESTEKLEMELERİ ÜRETİCİMİZE NEFES ALDIRIR

Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan 2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karara dayanılarak hazırlanan Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği 20 Kasım 2019 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ülke hayvancılığın geliştirilmesi, sürdürülebilirliğinin sağlanmasından, hayvancılık politikalarının yürütülmesinde etkinliğin artırılmasına kadar hayvancılığın gelişmesine önemli katkılar sağlayacak Tebliğ hakkında Balıkesir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Erdoğmuş açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğmuş özellikle hayvan genetik kaynaklarının yerinde korunması ve geliştirilmesi kayıtların güncel tutulması için verilecek desteklemenin Balıkesir Kuzu Eti Coğrafi İşareti için son derece olumlu ve önemli olduğuna değindi.

 

Başkan Erdoğmuş “Balıkesir hayvancılık sektöründe ülkemizde her zaman üst sıralarda yer alan bir şehir. Hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvancılıkta birçok üreticinin geçim kapısı. 20 Kasım tarihinde yayımlanan Resmi Gazetede Hayvancılık Destekleme Uygulama Tebliği ile verilecek olan, Buzağı Desteklemesi, ıslah amaçlı süt içerik analiz desteklemesi, malak desteklemesi, dişi manda desteklemesi, anaç koyun keçi desteklemesi, sürü büyütme ve yenileme desteklemesi, düve alım desteklemesi,  besilik erkek sığır (manda dahil) desteklemesi, tiftik keçisi yetiştiriciliğinin ve tiftik üretiminin desteklenmesi alanlarında verilecek desteklemelerin, işletmeler ve üreticilerimize katkı sağlayarak rahatlamalarına vesile olacağı görüşündeyim.

Ayrıca atık desteği, hastalıktan ari işletme desteklemesi, programlı aşı ve küpe uygulamaları, hayvan hastalığı tazminat desteklemeleri üreticimize avantaj sağlayacaktır” dedi.

BALIKESİR KUZU ETİ KORUMA ALTINA ALINACAK

Başkan Erdoğmuş, Balıkesir Kuzu Eti Coğrafi İşaretinin Türkiye’de taze ete alınan ilk coğrafi işaret olduğunu, bu tebliğ ile verilecek olan, “küçükbaş soy kütüğü desteklemesi” ve “hayvan genetik kaynaklarının yerinde korunması ve geliştirmesi desteği” ile Balıkesir Kuzu Eti ve Balıkesirli üreticimiz güvence altına alınacağına değinerek “Tebliğde işletmesi ve hayvanları Bakanlık kayıt sistemine kayıtlı yetiştiricilerimiz Yerinde koruma desteklemesinden yararlanmak içi destek aldığı türün farklı ırklarını bir arada yetiştiremeyecek. Bu madde ile Coğrafi İşarette söz konusu ırkımız koruma altına alınacak ayrıca, üreticimiz sözleşmede taahhüt ettikleri destekleme şartlarını yerine getirmeleri halinde ödeme alacağı için hem üretici hem de tüketiciye büyük fayda sağlayacaktır. Ben bu tebliğin ilimiz ve ülkemiz üreticilerine hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

İLGİLİ RESMİ GAZETE İÇİN TIKLAYIN....

RESMİ GAZETE'NİN EKLERİ İÇİN TIKLAYIN...

Kategorideki Diğer Başlıklar

TMO KAMUOYU AÇIKLAMASI: 2020 DÖNEMİ MISIR ALIM FİYATI
BAKAN PAKDEMİRLİ; 329,4 MİLYON LİRA ÇİĞ SÜT DESTEK ÖDEMESİ CUMA GÜNÜ HESAPLARA YATIYOR
IPARD KAPSAMINDA 71 PROJEYE 71 MİLYON LİRA HİBE
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜN'DE ŞEHİT VE GAZİLERİMİZİ YAD ETTİK
KOSGEB KOBİ DESTEKLERİ BİLGİLENDİRME WEBİNARI
ÜRETİCİLERİMİZE 651 MİLYON LİRALIK DESTEK ÖDEMESİ BAŞLIYOR!
TMO KAMUOYU AÇIKLAMASI: HAŞHAŞ KAPSÜLÜ ALIMLARINA BAŞLANMIŞTIR
KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ SEMİNERİ (İNTERNET ÜZERİNDEN)
TMO'NUN PEŞİN HUBUBAT SATIŞLARI
TEMMUZ 2020 AYI VERGİ TAKVİMİ